Koçluk Ne İşe Yarar?

Koçluk, günümüzde pek çok insanın yaşam kalitesini artırmasında önemli bir katkı sunuyor. Peki koçluk ne işe yarar?

Tuğyan Yurtsever

Harekete çağırır

Birincisi koçluk ileri doğru atılmış bir adımdır. Atalet içinde durmayı reddetmektir. Sadece bu bile kendi içinde bir başlangıçtır, yeni bir yolculuğun başlangıcıdır. Bir iş üzeride yalnızca düşünmektense, o işe koyulup harekete geçmek değer taşımaktadır. Eski bir Çin atasözünün dile getirdiği üzere, “Bin millik bir yolculuk tek bir adımla başlar.”

Danışan koçluk alarak bu ilk adımı atmış olmaktadır. Bu doyum getirebilen atılımcı bir yaklaşımdır. Bu ilk adımı atmış olmak henüz gerçek sonuçlar elde etmeden dahi danışanı motive edebilir. Başlangıçta ufak gibi görünebilen bu adım koçluk vasıtası ile ileri doğru yapılan müthiş bir sıçramaya dönüşebilir. Bu beklenti ilave motivasyona sebep olacaktır.

Daha derin bir kavrama sağlar

İkinci olarak, danışan konuyu koçluk vasıtası ile her açılardan değerlendirme ve dolayısı ile çok daha derin bir şekilde kavrama imkanı bulur. Bu olumsuz bir iç sesin yönlendirdiği olumsuz düşünme şekli değil, koçun soruları ile gerçekleşen yapılandırılmış bir düşünme sürecidir. Büyük resmi daha iyi kavramak danışana kendisi için özgüven oluşturma, seçenekler bulma ve harekete geçmek üzere karar verme yönünde avantaj sağlar.

Özden çıkan bir çözüme doğru taşır

Üçüncü olarak kişinin içinde olmayı arzu etmediği bir duruma karşı kendi oluşturduğu bir çözümü getirir. Danışmanların danışanlarına yaşadıkları bir sorunu aşmaları için çözüm önerdikleri vakit karşılaştıkları bir sorun dirençtir. Müşterilerin tipik gerekçeler ise danışmanın sorunu tam anlamaması veya önerilen çözümün kendilerine uymaması şeklindedir. Çoğu zaman bunun sonucu her iki tarafta görülen sahiplenme eksikliğidir. Şurası açıktır ki, kendi çözümünü kendi ortaya koyan kişilerin durumları ile ilgili sorumluluk alarak harekete geçme ihtimali daha yüksektir.

Danışan için bütün bu avantajları sağlayan şey koçluktur, iyi yapıldığında çok güçlüdür.

Yorumlar