Koçluğa Neden İhtiyaç Duyulur?

Koçluk, bireyin kendi hayatında değişim yapabilme gücü olduğunu farkederek ileri doğru adımlar atabilmesini mümkün kılan bir yolculuktur.

Tuğyan Yurtsever

Modern insan hayatın pek çok farklı alanlarında türlü becerilere sahip olsa da, kendi gerçek potansiyelinin farkında olmayan ve bir noktada sıkışıp kalmış bireylere sıkça rastlamak mümkündür.

Sessizce ve umutsuzca durmak genellikle yaşamda doyumsuzluğa hatta göçüme (depresyona) yol açıp, mutluluğun önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Netice itibarı ile mutluluk, bir bireyin yaşamında ulaşmak isteyebileceği en yüksek hedeflerden birisidir.

İşte koçluk tabloya burada girer. Koçluk, bireyin kendi hayatında değişim yapabilme gücü olduğunu farkederek ileri doğru adımlar atabilmesini mümkün kılan bir yolculuktur. Ve konu her ne ise danışanın önünde seçenekleri olduğunun farkına varmasını sağlamaktadır.

Elbette bir bireyin bütün bunları bir koçtan yardım almadan da başarabilmesi pek âlâ mümkündür. Ancak bu, çoğu zaman gereğinden daha uzun süreli ve daha zorlu olabilirken kimileri için de malesef koçluk olmadan mümkün olamamaktadır.

Kendi yolunu bulabilen kişiler genellikle farkında olmadan kendi kendine koçluk yapan kişilerdir. Bu kendi kendinin koçu olmaktır ve doğru yapıldığı vakit gayet iyi sonuçlar verebilmektedir.

Yorumlar