İçinizdeki Merak Fabrikası

Merak nasıl artar?

Bir önceki yazımı bitirirken şu sonuçla bitirmiştim. ‘Ne kadar merak, o kadar bilgi.’ Bu sonuç doğal olarak şu soruyu akla getiriyor. Bir insan nasıl daha meraklı olabilir?

Niyet etmek.

Olmazsa olmaz şartımız, önce biraz niyet olması.
Yapmakta zorlandığınız bir şeyi durup dururken yapmaya başlamazsınız. Önce kendinizi ikna etmeniz ve bir irade göstermeniz gerekiyor.

Televizyonu kapatmak.

Evet yanlış okumadınız, televizyonu kapatmak iyi bir başlangıç noktası. Günümüzde televizyon, ortalama bir insanın o kadar çok vaktini çalıyor ki, buna üzülmemek mümkün değil. Yanlış anlaşılmasın. Hiç tv seyretmeyin demiyorum. Sadece tv’ye ne kadar vakit ayırdığınızın farkında olun ve tv için ayırdığınız sürede daha nitelikli programlar tercih etmeye gayret edin. Tv’de saatlerce niteliksiz yarışma programları, kahvehane sohbeti seviyesinde seyreden siyaset veya spor programları, ya da seyircilerine ancak 3. sınıf senaryo ve oyunculuk sunan aşk veya aşiret dizileri seyretmek yerine, entellektüel birikiminizi besleyebileceğiniz daha nitelikli aktivitelere vakit ayırabilirsiniz.

Her gün 5 dakika ‘merak zamanı’ ayırmak.

Psikoloji profesörü Daniel Willingham’ın bir araştırmasına göre, merak kişinin bir konuda bilgi boşlukları olduğunu fark etmesiyle doğuyor. Yani az bilgili olduğunuz bir konuda merak oluşması, hiç bilgi sahibi olmadığınız bir konuda merak oluşmasına göre daha olası. Bu durumda yeni konular hakkında sizde merak oluşturacak kadar bilgi edinmek iyi bir fikir. Bunu çeşitli şekillerde yapmak mümkün. Örneğin, günlük gazeteleri gözden geçirdiğinizde ilginç bilgilerin paylaşıldığı köşeler olduğunu görebilirsiniz. Eğer gazetelere internet üzerinden göz atarsanız, bu köşelere ulaşmak daha da kolaydır. Ya da bir twitter kullanıcısı iseniz, şaşırtıcı bilgilerin sıkça paylaşıldığı @TuhafAmaGercek gibi hesapları takip etmek size ilginç gelecektir. Her gün yeni bir bilgiye ulaşmak içinizde hoş bir duygu yaratır. Bu, sorgulamanın keyfine varmaktır ve sizde bir alışkanlığa dönüşebilir.

Sorgulamayı paylaşmak.

Merak ettiğiniz bir konuyu sorgulamak oldukça keyiflidir. Ne kadar bilgili olursanız olun, bilmedikleriniz daima daha çoktur. Bu keyfi artıran şeylerden biri de merakı paylaşmak olabilir. Merak ettiğiniz bir konu üzerinde başka kişilerle ortak sorgulama yapmak, merak katsayısını daha da ileriye taşıyabilir. Yukarıda, merak bilgi boşluklarından doğar demiştik. Farklı kişilerin bilgi boşlukları farklı bölgelerde olabileceği için, var olan bilgilerin paylaşılması daha çok öğrenmeyi de getirecektir. Benzer frekansta olduğunuz kişilerle bir sorgulamayı paylaşmak sinerji yaratır. Sonuç olarak bu sinerji, hem merakı, hem de elde edilen bilgiyi artırabilir.

Aslında merak, büyük oranda yaradılışımızın bir parçası. İnsan diğer canlılara göre daha meraklı. Siz siz olun, türünüzün en meraksızlarından biri olmayın. Haydi düğmeye basın. İçinizdeki merak fabrikasını çalıştırın.

Yorumlar