Özlem Çetinkaya

Hakkımda

Ben Özlem Çetinkaya; oğlum için bir anne, anne – babam için bir evlat, eşim için bir hayat arkadaşı, hayatıma dokunan kimilerine göre bir dost, kimilerine göre bir tanış, kimilerine göre farkında bile olmadan yanından geçip gittiği herhangi biri, öğretmenlerime göre bir öğrenci, öğrencilerime göre bir öğretmen…

Anlayacağın hem birçok kişiyim, hem de bir hiçim.

İlk aklına gelen bir tek kelimeyle anlat kendini desen; “Meraklı” derim. Hayata karşı, kendime karşı, etrafıma karşı, bir çocuk gibi, sonsuz bir merakla yaşarım ben. Ondan sebep severim ya kelimeleri, kitaplar, filmleri, tiyatro oyunlarını, insanları, hayvanları, doğayı….

En çok da kendimi merak ettim ben; kimim, neredeyim, ne yapıyorum, neden yapıyorum….?

İnsan bir kere kendini keşfe çıkmaya görsün, sonrasında derya deniz bir yolculuğun içinde buluveriyor kendini. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi olduğum yıllarda da, mezun olduğum Bilgi Üniversitesi İşletme bölümüne devam ederken de, her daim insanı ve özellikle de kendimi anlamaya çalıştım.

İnsana olan merakımdan sebep belki de, on seneyi aşkın bir süre profesyonel olarak otel işletmeciliği yaptım. O günlerde iyice fark ettim ki, insanların hayallerine dokunabilmek benim ruhumu, bedenimi, zihnimi güçlendiriyor.

Başarılarım

“Yazmaya” aşık olan ben kendimi bildim bileli yazıyorum. Kimi zaman bir peçetenin üzerine yazdığım iki kelam söz, kimi zaman defterlerin saylarını dolduran uzun cümleler… Her ne kadar konuşmayı seven biri gibi algılansam da, içinden geçenleri yazarak ifade edebilenlerdenim ben. Terazi burcuyum ne de olsa, ucundan kıyısından yaratıcı bir şeylere dokunmasam haksızlık yapmış olurum yaratıcı gezegenime. Üstelik yaşam gücümü aldığım renk de ikinci çakranın rengi olan turuncu. Hal böyle olunca hayatta kendimi dengelemek, iç huzuru yakalamak adına “yaratıcı” işlerin içinde bulunmak benim için keyiften de öte, bir yaşam amacı.

Hedeflerim

Paylaşmaya da aşığım ben… Tek çocuk olduğum için geç öğrendim ama öğrendim paylaşmanın lezzetini. Bir kere öğrendikten sonra da vazgeçemedim kendisinden. Zaten doğduğum gün gökyüzü öyle bir şekil almış ki, gezegenlerin dizilişinden benim payıma düşen bildiklerimi diğer insanlara aktarmak, insanlara elimden geldiğince rehberlik etmek, ilişkiler arasındaki dengelerin sağlanmasına destek olmak, farklı bakış açıları geliştirmek olmuş. Anlayacağın beni yükseltecek ve dengede tutacak her ne varsa, hepsini yolu, paylaşmaktan geçiyor. O yüzden de yazıyorum.

Hayatta her şey denge! Aşk, para, pul, sağlık….